Atelier Spółdzielczości i Ekonomii Społecznej

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS)

Wspiera pracowników i pracodawców od 2014 r.

Środki pochodzące z KFS są ogólnodostępne. Mogą je pozyskać zarówno przedsiębiorstwa prywatne, fundacje i stowarzyszenia, organy samorządowe, jak i wszystkie jednostki z sektora publicznego. Jedynym warunkiem koniecznym jest zatrudnianie minimum jednej osoby na podstawie umowy o pracę, bez względu na wymiar etatu. Dzięki środkom KFS można uzyskać dofinansowanie wynoszące 80% kosztów kształcenia ustawicznego, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw dofinansowanie wynosi 100%.

Dofinansowanie przypadające na jedną osobę może się różnić w zależności od powiatu, lecz z reguły jest to 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, co oznacza że do wykorzystania jest ponad 16 000 złotych na osobę.

Inwestycja w kompetencje

Rozwijaj się dzięki KFS

KFS jest programem adresowanym do pracodawców, którzy chcą być o krok przed konkurencją i wiedzą, że kluczem do sukcesu jest inwestowanie w rozwój kompetencji własnych i swoich pracowników. Pozwala to uzyskać wyższą jakość pracy, większą świadomość swoich możliwości zawodowych i pewność działania.

Priorytety wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2022:

• wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45. roku życia,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności,
  • wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.

Dystrybutorem środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego są Powiatowe Urzędy Pracy (PUP). W celu uzyskania dofinansowania należy złożyć wniosek w urzędzie właściwym dla miejsca zarejestrowania działalności gospodarczej. Spiesz się, ponieważ nabory na środki z KFS są bardzo krótkie, z reguły trwają one tylko kilka dni, a przy dużym zainteresowaniu dofinansowaniem nabory odbywają się tylko raz w roku.

Zobacz, co możemy razem zrobić.

ul. Michała Gierlotki 8